Los Angeles County Voter Guide

Los Angeles County Voter Guide

 

Download Free Voter Recommendations Guide

 

This Election 2016 Los Angeles County Voter Guide will help you cut through the rhetoric, election propaganda and biased media coverage of the campaigns. This guide ranks every aspect of a candidate’s record according to experience, integrity and commitment to community.

Here you’ll find recommendations for:

Scroll down for our recommendations.

Don’t forget to subscribe to the Huey Report for updates on critical issues, trends and policies affecting our freedoms and are impacting our economy, legislation, culture and election results.

Do you live in another county? Go to the list of counties here.

Let’s get started.

Ratings:

We have changed our ratings system from the Thumbs Up to a Five Star system.

Every candidate is considered after thorough research; we also have a questionnaire for candidates to complete.

Here is our new rating system:

  •  : The best candidate. Our strongest endorsement.
  • : Very good.
  • : Acceptable.
  • Vote only to prevent worse candidate(s) from winning.
  • : Terrible. Do Not Vote. All your other votes will count.

November 8th, 2016 General Election Recommendations

PRESIDENT

  • Hillary Clinton
  • Gary Johnson
  • Jill Stein
  • Donald Trump WIN

UNITED STATES SENATE

  • Kamala HarrisWIN
  • Loretta Sanchez

For propositions, the words in red indicate how the final tally went.

PROPOSITION 51–NO YES

PROPOSITION 52–NO YES

PROPOSITION 53–YES NO

PROPOSITION 54–YES YES

PROPOSITION 55–NO YES

PROPOSITION 56–NO YES

PROPOSITION 57–NO YES

PROPOSITION 58–NO YES

PROPOSITION 59–NO YES

PROPOSITION 60–NO NO

PROPOSITION 61–NO NO

PROPOSITION 62–NO NO

PROPOSITION 63–NO YES

PROPOSITION 64–NO YES

PROPOSITION 65–NO NO

PROPOSITION 66–YES YES

PROPOSITION 67–NO YES

UNITED STATES CONGRESS

District 23 (Quartz Hill, Bakersfield

  • Kevin McCarthy (incumbent) WIN
  • Wendy Reed

District 25 (Palmdale, Lancaster) 

  • Bryan Caforio
  • Steve Knight (incumbent) WIN

District 26

  • Julia Brownley (incumbent) WIN
  • Rafael Dagnasses

District 27 (Pasadena, Claremont) 

  • Judy Chu (incumbent) WIN
  • Jack Orswell

District 28 (Burbank, Glendale)

  • Adam Schiff (incumbent) WIN
  • Lenore Solis

District 29 (Van Nuys) 

  • Richard Alarcon
  • Tony Cardenas (incumbent) WIN

District 30 (Sun Valley, Valley Village) 

  • Mark Reed
  • Brad Sherman (incumbent) WIN

District 32 (La Puente, West Covina)

  • Roger Hernandez
  • Grace F. Napolitano (incumbent) WIN

District 33 (South Bay, Malibu) 

  • Ted Lieu (incumbent) WIN
  • Ken Wright 

District 34 (Downtown Los Angeles)

  •  Xavier Becerra (incumbent) WIN
  • Adrienne Nichols

District 35 (Pomona)

  • Tyler Fischella
  • Norma Torres (incumbent) WIN

District 37 (Culver City, Ladera Heights)

  • Karen Bass (incumbent) WIN
  • Chris Blake Wiggins

District 38 (Whittier/Artesia)

  • Ryan Downing
  • Linda Sanchez (incumbent) WIN

District 39 (Brea)

  • Brett Murdock
  • Ed Royce (incumbent) WIN

District 40 (Bell, Downey)

  • Roman Gonzalez
  • Lucille Roybal-Allard (incumbent) WIN

District 43 (Torrance, Hawthorne)

  • Omar Navarro
  • Maxine Waters (incumbent) WIN

District 44 (San Pedro, South Gate)

  • Nanette Diaz Barragan WIN
  • Isadore Hall III

District 47 (Long Beach)

  • Alan Lowenthal (incumbent) WIN
  • Andy Whallon

STATE SENATE

District 21 (Palmdale) 

  • Jonathon Levar Ervin
  • Scott Wilk WIN

District 25 (Glendale, Pasadena)

  • Michael Antonovich
  • Anthony J. Portantino WIN

District  27 (Moor Park, Westlake Village)

  • Steve Fazio
  • Henry Stern WIN

District 29 (Brea)

  • Ling Ling Chang TOO CLOSE TO CALL
  • Josh Newman

District 33 (Long Beach, Huntington Park)

  • Ricardo Lara(incumbent) WIN
  • Honor Mimi Robson

District 35 (San Pedro, Compton)

  • Steve Bradford WIN
  • Warren Furutani

STATE ASSEMBLY

District 36 (Palmdale)

  • Steve Fox
  • Tom Lackey (incumbent) WIN

District 38 (Santa Clarita)

  • Dante Acosta WIN
  • Christy Smith

District 39 (Los Angeles)

  • Raul Bocanegra WIN
  • Patty Lopez (incumbent)

District 41 (Pasadena)

  • Casey Higgins
  • Chris Holden (incumbent) WIN

District 43 (Glendale, Hollywood)

  • Laura Friedman WIN
  • Ardy Khassakian

District 44 (Thousand Oaks, Oxnard)

  • Jacqui Irwin(incumbent) WIN
  • Kerry Nelson

District 45 (West Valley)

  • Matt Dababneh (incumbent) WIN
  • Jerry Kowal

District 46 (Studio City, Toluca Lake)

  • Adrin Nazarian (incumbent) WIN
  • Angela Rupert

District 48 (West Covina)

  • Cory Ellenson
  • Blanca Rubio WIN

District 49 (Arcadia)

  • Peter Amundson
  • Edward Chau (incumbent)WIN

District 50 (Santa Monica) 

  • Richard Bloom (incumbent) WIN
  • Matthew Craffey

District 51 (Eagle Rock, East Los Angeles) 

  • Jimmy Gomez (incumbent) WIN
  • Mike Everling

District 52 (Ontario, Pomona) 

  • Paul Avila
  • Freddie Rodriguez (incumbent) WIN

District 53 (Huntington Park) 

  • Sandra Mendoza
  • Miguel Santiago WIN

District 54 (Culver City)

  • Glen Ratcliff
  • Sebastian Ridley-Thomas WIN

District 55 (Brea)

  • Phillip ChenWIN
  • Greg Frichtle

District 57 (La Puente)

  • Ian Calderon (incumbent) WIN
  • Rita Topalian 

District 58 (Bell Gardens, Downey)

  • Cristina Garcia (incumbent) WIN
  • Ramiro Alvarado 

District 62 (El Segundo, Inglewood) 

  • Autumn Burke WIN
  • Marco Leal
  • Baron Bruno

District 63 (Cudahy, Bell Gardens) 

  • Joshua Miller
  • Anthony Rendon (incumbent) WIN

District 64 (Carson, Compton)

  • Mike Gipson (incumbent) WIN
  • Teresa Sanford

District 66 (Torrance, Palos Verdes) 

  • David Hadley (incumbent)
  • Al Muratsuchi WIN

District 70 (Long Beach)

  • Martha Flores-Gibson (write-in)
  • Patrick O’Donnell (incumbent) WIN

LOS ANGELES COUNTY BOARD OF SUPERVISORS

District Four (South Bay, Downey, Whittier, Cerritos)

  • Janice Hahn WIN
  • Steve Napolitano

District Five (Glendale, Pasadena, Palmdale)

  • Kathryn Barger WIN
  • Darrell Park

WATER REPLENISHMENT DISTRICT NO. 2–SOUTHERN CALIFORNIA

  • Merrill Kruger
  • James Kennedy
  • Robert Katherman WIN

BEACH CITIES HEALTH DISTRICT

  • Lenore Bloss
  • Vish Chatterji
  • Jane Diehl  WIN
  • Vanessa I. Poster

JUDGES

Ratings: 

Judicial Index (JI)

  • Positions
  • Contributions
  • Rulings
  • Statements

 

Qualifications (Q)qualifications rating scale

 

  • Experience
  • Reputation
  • Integrity
  • American Bar
    Association ratings

Judge of the Superior Court; County of Los Angeles; Office 11 

  • Debra R. Archuleta– 4(JI: 2, Q: 7) WIN
  • Steven Schreiner– 8(JI: 7, Q: 8)

Judge of the Superior Court; County of Los Angeles; Office 42 

  • Efrain Matthew Aceves– 4(JI: 2, Q: 7)  WIN
  • Alicia Molina– 3(JI: 3, Q: 4)

Judge of the Superior Court; County of Los Angeles; Office 84

  • Javier Perez– 4(JI: 3, Q: 5) 
  • Susan Jung Townsend– 5(JI: 4, Q: 6) WIN

Judge of the Superior Court; County of Los Angeles; Office 158

  • David A. Berger– 7(JI: 7, Q: 7)   
  • Kim L. Nguyen–4(JI: 3, Q: 5)  WIN

LOCAL MEASURES AND PROPOSITIONS

MEASURE A — NO YES

MEASURE M — NO YES

MEASURE CC — NO YES

Proposition HHH — NO YES

Initiative Ordinance JJJ — NO YES

Charter Amendment RRR — YES NO

Charter Amendment SSS — NO YES

CITIES, SCHOOL BOARD, ETC.

David Mejia – Alhambra City Council, District 4 WIN

Justin Lane – Antelope Valley East Kern Water Agency, Division 4 WIN

Gary Van Dam – Antelope Valley East Kern Water Agency,  Division 7

Dr Abdallah Farrukh – Antelope Valley Healthcare District WIN

Dr. Doddanna Krishna – Antelope Valley Healthcare District WIN

William Cooper – Castaic Lake Water Board, At-Large WIN

RJ Kelly – Castaic Lake Water Board, Division 1 WIN

E.G. Gladbach – Castaic Lake Water Board, Division 2 WIN

Bill Pecsi – Castaic Lake Water Board, Division 3 WIN

Bob Arthur – Cerritos Community College, Trustee Area 1

Ryan Bent – North Orange County Community College District, District 7 WIN

Richard Loa – Palmdale Mayor

Austin Bishop – Palmdale City Council, District 1 WIN

Steve Hofbauer – Palmdale City Council, District 2 WIN

Cameron Smyth – Santa Clarita City Council WIN

Bob Kellar – Santa Clarita City Council WIN

Michele Jenkins – Santa Clarita Community College, Trustee Area 4 WIN

Bruce Fox – Saugus Union School, Trustee Area 3