san diego county voter guide

San Diego County Voter Guide

 

Download Free Voter Recommendations Guide

 

This Election 2016 San Diego County Voter Guide will help you cut through the rhetoric, election propaganda and biased media coverage of the campaigns. This guide ranks every aspect of a candidate’s record according to experience, integrity and commitment to community.

Here you’ll find recommendations for:

Scroll down for our recommendations.

Don’t forget to subscribe to the Huey Report for updates on critical issues, trends and policies affecting our freedoms and are impacting our economy, legislation, culture and election results

Do you live in another county? Go to the list of counties here.

Let’s get started.

Ratings:

We have changed our ratings system from the Thumbs Up to a Five State system.

Every candidate is considered after thorough research; we also have a questionnaire for candidates to complete.

Here is our new rating system:

  •  : The best candidate. Our strongest endorsement.
  • : Very good.
  • : Acceptable.
  • Vote only to prevent worse candidate(s) from winning.
  • : Terrible. Do Not Vote. All your other votes will count.

 

 

November 8th, 2016 General Election Recommendations

PRESIDENT

  • Hillary Clinton
  • Gary Johnson
  • Jill Stein
  • Donald Trump WIN

UNITED STATES SENATE

  • Kamala Harris WIN
  • Loretta Sanchez

PROPOSITION 51–NO YES

PROPOSITION 52–NO YES

PROPOSITION 53–YES NO

PROPOSITION 54–YES YES

PROPOSITION 55–NO YES

PROPOSITION 56–NO YES

PROPOSITION 57–NO YES

PROPOSITION 58–NO YES

PROPOSITION 59–NO YES

PROPOSITION 60–NO NO

PROPOSITION 61–NO NO

PROPOSITION 62–NO NO

PROPOSITION 63–NO YES

PROPOSITION 64–NO YES

PROPOSITION 65–NO NO

PROPOSITION 66–YES YES

PROPOSITION 67–NO YES

UNITED STATES CONGRESS

District 49 (Vista)

  • Doug Applegate
  • Darrell Issa (incumbent) WIN

District 50 (Lakeside)

  • Duncan Hunter (incumbent) WIN
  • Jeffrey Malloy

District 51 (Calexico)

  • Juan Hidalgo
  • Juan Vargas (incumbent) WIN

District 52 (La Jolla)

  • Denise Gitsham 
  • Scott Peters (incumbent) WIN

District 53 (San Diego)

  • Susan Davis (incumbent) WIN
  • James Veltmeyer 

STATE SENATE

District 39 (Coronado, San Diego)

  • Toni Atkins WIN
  • John Renison 

STATE ASSEMBLY

District 71 (Santee)

  • Leo Hamel
  • Randy Voepel WIN

District 75 (Escondido)

  • Andrew Masiel
  • Marie Waldron (incumbent) WIN

District 76 (Oceanside, Vista)

  • Rocky Chavez (incumbent) WIN
  • Thomas Krouse

District 77 (Poway, Rancho Santa Fe)

  • Brian Maienschein (incumbent) WIN
  • Melinda Vasquez

District 78 (Downtown San Diego)

  • Todd Gloria WIN
  • Kevin Melton

District 79 (Bonita, La Mesa)

  • John Moore
  • Shirley Weber (incumbent) WIN

District 80 (Chula Vista)

  • Lorena Gonzalez (incumbent) WIN
  • Lincoln Pickard

SAN DIEGO COUNTY BOARD OF SUPERVISORS

District Three (Encinitas, San Diego)

  • Kristin Gaspar 
  • Dave Roberts (incumbent) WIN

SAN DIEGO CITY ATTORNEY

  • Mara Elliott WIN
  • Robert Hickey 

SAN DIEGO CITY COUNCIL

District One (Carmel Valley, La Jolla)

  • Barbara Bry WIN
  • Ray Ellis 

District Nine (Southcrest, Rolando)

  • Ricardo Flores
  • Georgette Gomez  WIN

 SAN DIEGO COUNTY MEASURES

Measure C: NO NO

Measure D: NO NO

Measure E: YES YES

Measure F: YES YES

Measure G: YES YES

Measure H: NO YES

Measure I: YES YES

Measure J: NO YES

Measure K: YES YES

Measure L: YES YES

Measure M: NO YES

Measure N: NO YES

SAN DIEGO COUNTY and other CITY OFFICES (Special Thanks to Robyn Nordell and Penny Harrington of Penny’s Picks)

Carlsbad City Council – Keith Blackburn WIN

Measure O: NO YES

Chula Vista City Council Seat No. 3 – Jason Paguio

Chula Vista City Council Seat No. 4 – Mike Diaz WIN

Measure P: NO

Coronado Mayor – Richard Bailey WIN

Del Mar Measure Q: NO YES

Del Mar Measure R: YES NO

El Cajon City Council

  • Star Bales
  • Paul Circo
  • W.E. “Bob” McClellan WIN

El Cajon Measure S: NO YES

Encinitas City Council –

  • Phil Graham
  •  Mark Muir WIN

Encinitas Mayor – Paul Gaspar WIN

Encinitas Measure T: NO NO

Escondido City Council Dist. 3 – Jose “Joe” Garcia

Escondido City Council Dist. 4 – Mike Morasco WIN

Escondido City Treasurer – Douglas W. Shultz WIN

Imperial Beach City Council

  • Julie Behrens
  •  Tim O’Neal

La Mesa City Council

  • Kristine C. Alessio WIN
  • Ruth Sterling

La Mesa Measure U: YES YES

Lemon Grove City Council

  • Matt Mendoza WIN
  •  Michael E. Summers

Lemon Grove Mayor – Teresa A. Rosiak

Lemon Grove Measure V: Yes YES

Oceanside City Council

  • Jack Feller WIN
  • Steve Hasty

Oceanside Mayor – Jim Gibson

Oceanside City Treasurer – No recommendation.

Poway City Council

  • Julie Bendinelli
  • Barry Leonard WIN

Poway Measure W: NO NO

San Marcos City Council – Rebecca Jones WIN

Santee City Council

  • Mason Herron
  • Dustin Trotter

Santee Mayor – Rob McNelis*

Vista City Council

  • Dale Pilat
  •  Amanda Rigby WIN

EDUCATION/SCHOOL DISTRICTS (Elementary to College, City and County)

(Special Thanks to VoteConserativeSanDiego.com for their help!!!)

Alpine Union School, 2 seats
Joseph Perricone WIN
Louis Russo

Bonsall Unified School, 2 seats
Richard Olson WIN

Measure DD: NO YES

Cardiff Elementary School District

Measure GG: NO YES

Cajon Valley Union School, 2 seats
Karen Clark-Mejia WIN
Jim Miller WIN

Measure EE: NO YES

Chula Vista Elementary School, Seat 2
Hans D’Oleire  

Coronado Unified School, Short Term
Esther R. Valdés WIN

Coronado Unified School, Full Term, 2 seats
Julie Russell WIN                 

Del Mar Union School, 2 Seats
Stephen Cochrane

Encinitas Union School, 2 Seats
Anne-Katherine Pingree
Leslie Schneider

Escondido Union School, Seat 3 
Mirek K. Gorny

Escondido Union High, Trustee Area 4
Dane M. White WIN

Fallbrook Union High, 2 seats
Lee De Meo WIN
Sharon L. Koehler WIN

Grossmont-Cuyamaca Community College, Area 4
Timothy Caruthers WIN

Grossmont Healthcare Board, 3 Seats
W.R. Bob Ayres WIN
Michael Emerson WIN
Virginia Hall WIN

Grossmont Union High, Trustee Area 1
Steve Babbitt

Grossmont Union High, Trustee Area 2
Kevin G. Conover

Grossmont Measure X — Yes FAIL

Grossmont Measure BB — No PASS

Lakeside Elementary School District

  • John Butz WIN 
  • Rhonda Taylor WIN

Lakeside Water District

  • Brooks Boulter

La Mesa-Spring Valley School, 2 Seats

  • Jim Long  WIN
    Emma Turner WIN

National School District

Measure HH: NO PASS

Oceanside Unified School, 2 seats
Mike Blessing WIN

Poway Unified School, 2 seats
Debra Cooper
Carol Ware

Ramona Unified School, 2 seats
Dawn Perfect WIN
John Rajcic WIN

Rancho Santa Fe School, 3 Seats
Elise L. Dufresne
Tyler Seltzer WIN

Rincon Ranch Community Services District

Measure KK: NO FAIL

San Diego Unified School, District A
Stephen “Steph” Groce
San Dieguito Union High, 2 seats
Randy Berholtz
Lucile Hooton Lynch

San Marcos Unified School, 3 Seats
Victor Graham

San Ysidro School (Short Term)
Steven Kinney

Sweetwater Union High School Board of Trustees

Measure CC: YES YES

Solano Beach School District

Measure JJ: NO PASS

Vista Unified, Trustee Area 1
Elizabeth Jaka

Vista Unified, Trustee Area 4
Angela Chunka

Vista Unified, Trustee Area 5
Roland Bud Balmer

SPECIAL DISTRICTS

Fallbrook CPA –

  • Lee J. De Meo WIN
  • William Leach WIN
  • James “Jim” Loge WIN
  • Roy Moosa* WIN

Helix Water Dist., Div. 1 – John B. Linden*

Jacumba Comm. Services – G. David Moss

Lakeside Water Dist., Div. 4 – Brooks Boulter*

Olivenhain Municipal Water, Div. 2- Lou Lollio

Otay Water Dist., Div. 2 – Paula Whitsell

Otay Water Dist., Div. 4 – Hector Gastelum WIN

Otay Water Dist., Div. 5 – Mark RobakWIN

Palomar Healthcare –

  • Joy Gorzeman WIN
  • Linda Carol Greer
  • Doug Moir WIN

Ramona CPA – Dan Summers WIN

Ramona Municipal Water – Div. 3 – Thomas N. Ace WIN

Ramona Municipal Water – Div. 5 – Doug Kafka

San Miguel Cons. Fire –

  • William Kiel WIN
  • Dave Rickards WIN

Santa Fe Irrigation Dist., Div. 2 – David Petree

South Bay, Dist. 2 – John Vogel

Tri-City Healthcare –

  • Ramona Finnila
  • Dan Hughes
  • Julie Nygaard
  • Larry Schallock WIN

Vallecitos Water, Div. 1 – Kelly Crews

Vallecitos Water, Div. 4 – Mike Sannella WIN

Vallecitos Water, Div. 5 – Hal Martin WIN

Valley Center CPA – William Del Pilar WIN

Valley Center Municipal Water, Div. 1 – Robert A. Polito WIN

Valley Center Municipal Water, Div. 4 – Bob Lenson

Whispering Palms Comm. Serv. – Ross A. Martin

Yuma Municipal Water, Div. 2 – Lori A. Johnson